Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego znają chyba wszyscy. Gdzie jeszcze bywał Piłsudski i jakie miejsca w Warszawie są z nim nierozerwalnie związane? Poniżej przygotowaliśmy listę dziesięciu takich miejsc w Warszawie. Wybór i kolejność przypadkowa.
1. ul. Belwederska
54/56 - Belweder
Klasycystyczny pałac był siedzibą Józefa Piłsudskiego – Naczelnika Państwa – w latach 1918-1922. Piłsudski wprowadził się do Belwederu 29 listopada 1918 r., w rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Mieszkał tu z rodziną w latach 1926-1935. W pokoju na piętrze układał plan Bitwy Warszawskiej. Zmarł w salonie narożnym
2. ul. Koszykowa 70 -
Kamienica Próchnickich
To tutaj wraz z rodziną mieszkał Józef Piłsudski po opuszczeniu Belwederu. Było to w latach 1922-1923. Następnie przenieśli się wraz z córkami do dworku „Milusin” w Sulejówku, które został wybudowany mu w darze od żołnierzy. Na murze kamienicy znajduje się tablica pamiątkowa.
3. ul. Marymoncka 34
- Akademia Wychowania Fizycznego Marszałka Józefa Piłsudskiego
4. ul. Moniuszki 2 -
Tablica poświęcona pobytowi Józefa Piłsudskiego
Tablica ma związek z upamiętnienie pobytu Józefa Piłsudskiego w dniach 10 i 11 listopada 1918 r., bezpośrednio po przyjeździe z twierdzy magdeburskiej. Dom już nie istnieje. Niegdyś mieścił się tam pensjonat panien Romanówien.
5. ul. Skazańców 25 - X Pawilon
Cytadeli Warszawskiej
W pawilonie X Cytadeli Warszawskiej mieściło się do 1915 r. rosyjskie więzienie. W kwietniu 1900 r. przewieziono tutaj Józefa Piłsudskiego. Został aresztowany w Łodzi, w konspiracyjnym lokalu, gdzie był drukowany „Robotnik”, pismo PPS. Piłsudski przebywał w Cytadeli do grudnia 1900 r.
6. ul. Mokotowska 50
- Kamienica Sawickich
W dniach 12-29 listopada 1918 r. Józef Piłsudski mieszkał tu u Czesława Świrskiego, z którym dziesięć lat wcześniej brał udział w akcji pod Bezdanami. To właśnie stąd Marszałek przeniósł się do Belwederu, swojej siedziby jako Naczelnika Państwa. Na murze kamienicy znajdują się dwie tablice pamiątkowe.
7. ul. Krakowskie Przedmieście 42/44 - Hotel
"Bristol"
Podczas opuszczania służby publicznej Józef Piłsudski wygłosił 3 lipca 1923 podczas bankietu w Sali Malinowej hotelu Bristol słynną mowę, w której mówił o oszczerstwach i nagonce na siebie i rodzinę.
8. al. Ujazdowskie 5
- Budynek Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych
Znajdował się tu gabinet służbowy Józefa Piłsudskiego jako Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (1926-1935). Było to zarazem jego mieszkanie. Marszałek spędzał w alejach Ujazdowskich wiele czasu, szczególnie w latach 30. Pomieszczenia zajmowane przez Marszałka – dwa duże pokoje – znajdowały się na I piętrze. Jeden z nich służył jako gabinet, drugi jako sypialnia. Na parterze mieszkał jego osobisty lekarz i nieformalny adiutant.
9. Plac Zamkowy 4 -
Zamek Królewski
10. Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Miejsce defilad i rewii wojskowych przyjmowanych przez Marszałka. Do 1944 r. zachodnią stronę placu zamykał Pałac Saski, w którym w latach 1922-1923 pracował Józef Piłsudski jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Obecną nazwę nosi od 1928 r. z półwiekową przerwą w latach 1940-1990. Na skraju placu Marszałka Józefa Piłsudskiego stoi jego pomnik.
Kumpel powiedział mi o tym blogu. Ja na pewno na tym blogu zostanie na dłużej.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Każdy zwiedzający Warszawę powinien odwiedzić te miejsca. Jeśli ktoś szuka inspiracji na letni odpoczynek to polecam ten artykuł https://szybkagotowka.pl/Finanse/gdzie-na-wakacje
OdpowiedzUsuńCiekawie ile osób tak naprawdę wejdzie na ten blog. Mnie to bardzo interesuje.
OdpowiedzUsuńPrzeglądaj anonse towarzyskie w kategorii Kobiety dla miasta Warszawa na serwisie anonserów towarzyskich Erowave. Znajdź idealny towarzyski kontakt w różnorodnych kategoriach i miastach. Dołącz do społeczności już dziś!
OdpowiedzUsuńAnonse towarzyskie Kobiety - Warszawa - Erowave
Ciekawy artykuł, widać że kochasz Warszawę! Zapraszam do nas :)
OdpowiedzUsuń