Ten niewielki cmentarz jest uważany za jeden z ważniejszych punktów historycznych Warszawy. Powstał w latach 1945-1950, a jego otwarcie odbyło się 9 maja 1950 roku, na który to dzień przypadała akurat 5. rocznica kapitulacji Niemiec.
![]() |
Cmenatrz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, ul. Żwirki i Wigury 10 |
Cmentarz skrywa prochy 21 468 żołnierzy radzieckich 1. Frontu Białoruskiego, którzy w latach 1944-1945 polegli w walkach o Warszawę. Ich ekshumowane prochy przeniesiono na teren nekropolii po 1949 z cmentarzy lokalnych.
Teren cmentarza ma okolo 16 hektarów. Na pierwszy plan wysuwa się 21-metrowy granitowy obelisk, do którego stóp prowadzi szeroka aleja. W samym sercu obelisku znajdziemy dwujęzyczny napis:
„Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy”.
Teren otacza zewsząd przylegający do niego ogromny park z elementami mauzoleum, który zaprojketował nieżyjący już Władysław Niemirski, były wykładowca Wydziału Ogrodniczego SGGW, który pracował również przy budowie parku wokół dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Projektantem samej nekropolii jest zaś Bohdan Lachert, który - w ramach ciekawostki - zaprojektował także osiedle Muranów Południowy wraz z Kinem Muranów, a także nieistniejącą już willę Szylera.
W 2010 roku oprawa rzeźbiarska mauzoleum została poddana konserwacji i odnowieniu.
Zobacz także: PARK Z ELEMENTAMI MAUZOLEUM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz