sobota, 17 maja 2014

CMENTARZ MAUZOLEUM ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

Ten niewielki cmentarz jest uważany za jeden z ważniejszych punktów historycznych Warszawy. Powstał w latach 1945-1950, a jego otwarcie odbyło się 9 maja 1950 roku, na który to dzień przypadała akurat 5. rocznica kapitulacji Niemiec. 

Cmenatrz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, ul. Żwirki i Wigury 10

Cmentarz skrywa prochy 21 468 żołnierzy radzieckich 1. Frontu Białoruskiego, którzy w latach 1944-1945 polegli w walkach o Warszawę. Ich ekshumowane prochy przeniesiono na teren nekropolii po 1949 z cmentarzy lokalnych. 

Teren cmentarza ma okolo 16 hektarów. Na pierwszy plan wysuwa się 21-metrowy granitowy obelisk, do którego stóp prowadzi szeroka aleja. W samym sercu obelisku znajdziemy dwujęzyczny napis: 

„Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy”.

Dwujęzyczny napis umiejscowiony na 21-metrowym obelisku,Zaś po jego obu stronach znajdują się monumentalne rzeźby żołnierzy Armii Czerwonej. Jedna z nich, zatytułowana "Bohaterstwo" jest dziełem Jerzego Jarnuszkiewicza. Druga, zatytułowana "Ofiarność wyszła spod dłuta Stanisława Lisowskiego. Wejście na cmentarz zdobią natomiast płaskorzeźby przedstawiające wyzwolenie terytorium polskiego spod okupacji niemieckiej.

Pozostałą część cmentarza zajmują 834 mogiły, przy czym okolo 300 z nich to mogiły indywidualne. Przy niektórych mogiłach da się zauważyć pomarańczowo-czarne wstążki, co oznacza, że pochowany w tym miejscu odznaczony został orderami wojennymi. Większość żołnierzy pochowana jest jednak w zbiorowych kwaterach, oznaczonych kamieniem z wyrytym na nim numerem i czerwoną gwiazdą. Nieliczne z nich to groby imienne. 
Teren otacza zewsząd przylegający do niego ogromny park z elementami mauzoleum, który zaprojketował nieżyjący już Władysław Niemirski, były wykładowca Wydziału Ogrodniczego SGGW, który pracował również przy budowie parku wokół dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 

Projektantem samej nekropolii jest zaś Bohdan Lachert, który - w ramach ciekawostki - zaprojektował także osiedle Muranów Południowy wraz z Kinem Muranów, a także nieistniejącą już willę Szylera. 
W 2010 roku oprawa rzeźbiarska mauzoleum została poddana konserwacji i odnowieniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz