wtorek, 2 grudnia 2014

10 KSIĄŻEK O WARSZAWIE, KTÓRE KAŻDY WARSZAWIAK ZNAĆ POWINIEN

Oto dziesięć książek o Warszawie, które każdy warszawiak znać powinien. Warszawiak i nie tylko, bowiem nie należy zapominać, że stolica jest historyczną kolebką naszego kraju. Publikacji na temat Warszawy jest bardzo dużo i wciąż dołączają do nich nowe. Są takie, które swoim zaistnieniem na literackim rynku niewiele nowego wniosły. Ale są też takie, koło których nie można przejść obojętnie. My przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu wybranych pozycji, które z powodzeniem zaliczają się do tego drugiego grona. Wybór był niezwykle trudny, bo książek o Warszawie godnych polecenia jest zdecydowanie więcej. 


A oto i nasze propozycje. Kolejność, w jakiej zostały zaprezentowane jest przypadkowa.Warszawa na starych pocztówkach, Jerzy S. Majewski. Niezwykła podróż w czasie. Największe ikony architektury i miejsca, które śmiało można zaliczyć do warszawskich klasyków ukazane w dwóch perspektywach. To wyśmienite połączenie starych zdjęć Warszawy przedstawionych w postaci pocztówek oraz fotografii tych samych miejsc i obiektów prezentujących Warszawę taką, jaka jest dzisiaj. Książa bardzo dobrze prezentuje to, jak Warszawa zmieniła się na przestrzeni lat. 
Cena w sklepach: ok. 35 zł. Gawędy o Warszawie, Franciszek Galiński. To książka która ma swój styl i swój klimat. Zdecydowanie wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku. Autor prowadzi nas przez warszawską codzienność, którą dziś mało kto z nas pamięta. Opowiada legendy, anegdoty, przedstawia fakty i czyni to w sposób płynny i rzeczowy. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że siedzi się przy kominku słuchając opowieści płynących z ust naocznego świadka tamtejszych zdarzeń. Przepiękna oprawa i dość duży format, w jakim książka została wydana, dodatkowo podkreślają jej literacki kunszt. 
Cena w sklepach: ok.  60 zł. Pożegnania warszawskie, Jerzy Kasprzycki, Marian Stępień. Ta wydana w 1971 roku pozycja to pasjonująca opowieść o miejscach, które zniknęły już z ulic Warszawy. Budynkach, które pełnią dziś zupełnie inne funkcje albo pozostały po nich tylko ślady. Poznajemy krótką historię fabryki przy Żelaznej, dowiadujemy się, która dzielnica Warszawy uchodziła niegdyś za najbardziej przemysłową, a także odkrywamy tajemnicę słynnego niegdyś "domku felczera". Każde z miejsc dodatkowo opatrzone jest ołówkowym szkicem, który oddaje je takim, jakie istniało w latach swej świetności. 
Cena w antykwariatach: ok. 10-15 zł. 


Warszawa, Edward Hartwig. Ówczesna Warszawa ukazana w sposób niezwykle wielowymiarowy, widziana okiem jednego z najbardziej utalentowanych polskich fotografików. Album zawiera około 250 zdjęć. Autor oddaje nam piękno ulic, placów, architektury, ale również bezcennych detali. To wspaniała propozycja dla tych, którym nie dane było własnym okiem oglądać stolicy tamtych lat. A dla tych, którzy tamte lata doskonale pamiętają będzie ona wspaniałą sentymentalną podróżą w przeszłość. W dorobku artysty pojawił się dwa tego typu albumy. Pierwszy w 1974 r. (zdjęcia czarno-białe, a drugi w 1984 r.( zdjęcia czarno-białe i kolorowe). 
Cena w antykwariatach ok. 20-40 zł. Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy, Magdalena Stopa, Jan Brykczyński. Niesamowita podróż przez historyczne dzieje warszawskich kamienic. Ten trzytomowy cykl nasycony jest dużą dawką historii tego miasta, ale także ogromnym wachlarzem emocji. Opowiada nie tylko dzieje murów, które się ostały, ale także ludzi, którzy wiążą z nimi część swojego życia. Autorka mistrzowsko oprowadza nas po warszawskich kamienicach, ukazując nam ich wszelkie detale. Zagląda na klatki schodowe, puka do drzwi ich mieszkańców, przeprowadza z nimi wywiady, zachęca do zwierzeń, a później wspólnie przeglądają rodzinne albumy. Trzy tomy opisują łącznie około sześćdziesiąt kamienic. Pozycja obowiązkowa! 
Cena w sklepach: ok 50 zł


Warszawa 1945, Leonard Sempoliński, Emilia Borecka. Album zawiera około 250 archiwalnych fotografii, ukazujących zniszczenia, jakich dokonała na Warszawie II wojna światowa. Ruiny, budynki, groby, dokumenty, zgliszcza - jednym słowem świadectwo okrucieństwa, z którego cudem podniosło się miasto. Niektóre zdjęcia są niemal drastyczne. Jest to jednak pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy - bez wyjątku. 
Cena w antykwariatach: ok. 50-60 zł. Warszawskie kawiarnie literackie, Andrzej Makowiecki. To pozycja, która zadowoli nie tylko miłośników Warszawy, ale także wielbicieli literatury i klimatycznych kawiarni. Książka jest sentymentalnym spacerem po literackich kawiarniach XX wieku, przywołującym ich realia i klimat. Oprócz tego odsłania skrawek życia ówczesnych poetów i pisarzy - sposób spędzanie przez nich wolnego czasu, miejsca, w których poszukiwali inspiracji – okraszony wieloma anegdotami, waśniami i relacjami, jakie ich łączyły. Wszystko to odbywa się w namalowanym przez autora obrazie tamtejszych kawiarni. 
Cena w sklepach: ok 45 zł.  

Spacerownik Warszawski, Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Dariusz Bartoszewicz. To dwuczęściowa pozycja przypominająca nieco współczesne przewodniki, ale napisana w dość niekonwencjonalny i bardzo ciekawy sposób. To zbiór krótkich, ale bardzo esencjonalnych zagadnień na temat mniej bądź bardziej znanych zakątków Warszawy. Tutaj z jednej ulicy przechodzimy w drugą nie pomijając przy tym ani jednego obiektu godnego uwagi. Spacerując po Warszawie warto mieć go przy sobie. 
Cena w sklepach: ok 30 zł Warszawa 1944. Tragiczne powstanie Alexandra Richie. Książka, która pojawiła się na czytelniczym rynku zaledwie kilka miesięcy temu, a już przysporzyła sobie wielu fanów. Napisana wnikliwie i z rozmachem, ukazuje 63 dni z życia walczącej Warszawy. Autorka przedstawia historię Powstania Warszawskiego na podstawie zeznań świadków i uczestników walk, kreśląc przy tym psychologiczne portrety najważniejszych postaci powstania. Ten napisany prostym i przystępnym językiem dokument czyta się niczym wciągającą powieść. 
Cena w sklepach: 0k 70 zł. 
Codzienność niegdysiejszej Warszawy, Stanisław Milewski. Książka przedstawia zaskakujący obraz XIX wiecznej Warszawy. Autor niczym na tacy podaje nam warszawską codzienność tamtych lat, opowiedzianą za pomocą nie tylko faktów, ale też anegdot. A przy tym, czyni to z niezwykłą lekkością języka, dużą dawką dobrego humoru i wnikliwością. Z pozycji tej dowiemy się między innymi jaka była przeciętna długość ówczesnego życia w Warszawie, czym była niepełna satysfakcja prezydenta Starynkiewicza oraz wielu innych ciekawostek, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. 
Cena sklepowa: ok. 40 zł A dla tych, którzy jeszcze Warszawy nie lubią, mamy specjalną propozycję dodatkową. 

Warszawa. Miasto, które można polubić, Parma Christian*Wszystkie podane powyżej sklepowe ceny książek mają przybliżone wartości i nie uwzględniają rabatów. Przedziały cenowe książek dostępnych w antykwariatach zostały ustalone na podstawie aktualnych ofert lub aukcji.  4 komentarze:

 1. Jednej brakuje to wymienionego kompletu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja BUSZUJĘ po Warszawie sprzed prawie dwóch stuleci (od roku 1815 do Anno Domini 1819) opisanej w powieści "IKSOWIE". Autorstwa Gy. Spiró - Madziara - uznanego już dawno za węgierkiego Normana Daviesa.
  Podczas lektury "IKSÓW" - szperającz ciekawości po archiwach - odnalazłem wiele dziesiątki wątków historycznych (np. o arystokracie Mostowskim, czy szewcu Kilińskim żyjącym z bogatej "emerytury" od moskiewskiego cara).
  ...tych wątków ze świecą szukać po zalecanych książkach...ale rozumiem, iż to jeno ich "promocja", bądź pisanie "ku pokrzepieniu serca" - własnego a nade wszystko społecznościowego na tej stronie.


  OdpowiedzUsuń
 3. Post nie ma charakteru promocyjnego w stosunku do żadnej z książek. Do "dziesiątki" zostały wybrane najbardziej "przystępne" pozycje, które mogą potencjalnie zainteresować najszerszą grupę odbiorców, tych mniej bądź bardziej związanych z Warszawą. Inne propozycje czytelników są bardzo mile widziane. Dziękujemy zatem za polecenie "IKSÓW".

  OdpowiedzUsuń