sobota, 23 listopada 2013

MUZEUM RZEŹBY IM. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO

Muzeum Xawerego Dunikowskiego mieści się w budynku Królikarni przy ulicy Puławskiej 113a i zostało otwarte 26 stycznia 1965 roku. W roku 2001 zostało przemianowane na Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Zbiory muzeum są darem dla narodu polskiego ofiarowanym przez Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza, malarza i pedagoga, który zasłynął głównie z rzeźbiarskich kompozycji o metaforycznej wymowie, bliskiej atmosferze Młodej Polski. W muzeum znajdują się rzeźby, obrazy oraz rysunki artysty, a także pozostawione po nim pamiątki.Xawery Dunikowski/wikipedia.pl


Warto też zwiedzić przylegający do Królikarni Park Rzeźby, gdzie podziwiać można m.in. słynny cykl Głów Wawelskich Dunikowskiego. 


Do dziś odbywają się w nim czasowe  wystawy prezentujące polskich i zagranicznych artystów współczesnych w pokazach indywidualnych i zbiorowych.

Nicolas Grospierre, "Typologie 1", 2011/www.czasnawnetrze.pl

W zbiorach Muzeum znajduje się ponadto : ponad 500 rzeźb ze wszystkich okresów twórczości, począwszy od wykonanego w czasie studiów terrakotowego Skąpca z 1896 do szkicu pomnika Żołnierza Polskiego z 1963, 108 obrazów, 246 szkiców malarskich, ponad 380 rysunków ( w tym portrety więźniów, rysowane przez Dunikowskiego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu), archiwalia (materiały biograficzne, materiały twórczości artystycznej, korespondencja, fotografie, wycinki prasowe), pamiątki z wyposażenia pracowni rzeźbiarza (kawalety, dłuta, palety, pędzle itp. narzędzia rzeźbiarskie) i pamiątki osobiste, a także niezwykle interesujący zbiór cenionej przez artystę sztuki huculskiej (skrzynie, ceramika i świeczniki). W zbiorach znajdują się również maski pośmiertne, malarstwo sakralne z XVIII wieku, a także rzeźby, malarstwo, rysunki oraz karykatury przedstawiające Dunikowskiego wykonane przez innych artystów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz