sobota, 23 listopada 2013

PARK RZEŹBY NA MOKOTOWIE

Park Rzeźby zdecydowanie łamie niektóre "parkowe" standardy. Nie znajdziemy w nim głęboko usianych drzew, alejek czy ławek. Na pierwszy rzut oka przypomina nam zwykły wydzielony protokątny teren zieleni, z nielicznymi drzewami rosnącymi w jego obrębie. W upalne dni, niektórzy mogą więc narzekać na nadmiar słońca, ale jest to idealne miejsce, gdzie można rozłożyć koc, poczytać książkę albo wybrać się na piknik. Teren ten otacza natomiast szeroki brukowy pas, które idelanie służy biegaczom. Dopiero za nim rozciągają się drzewa i krzewy. Cisza jest tutaj zdecydowanie główną zaletą. 

Park usytuowany jest tuż przy Królikarni, a wejście do niego znajduje się od ul. Puławskiej 113a. 

Jak wskazuje sama nazwa, po całym terenie parku rozsiane są rzeźby należące do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to niezwykły rarytas dla każdego miłośnika sztuki, ale z pewnością ucieszy też oko każdego, kto nie posiada zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie. 

Jedną z najpiękniejszych rzeźb, jest wykonanana z marmuru rzeźba zwróconej przodem do Królikarni "Tancerki". Jest ona dziełem urodzonej w Petersburgu rzeźbiarki Jekatieriny Biełaszowej i powstała ok. 1965 roku. Forma rzeźby ma niewiele z tańcem wspólnego, a jest ona odtworzeniem postaci Mariny Bakulew. 

"Tancerka" Jekatieriny Fiodorownej Biełaszowej, ok 1965 r.

  
                            - > zdjęcie "Tancerki" uchwycone z lewego 
                                                    półprofilu i lekko przerobione

Kolejną, bardzo ciekawą rzeźbą, jest słynny cykl "Głów Wawelskich" Xawerego Dunikowskiego. 
"Głowy Wawelskie" - cykl II, Xawery Dunikowski, 1531-1535

Grupę rzeźb odlanych w brązie ustawiono  na postumentach na skraju dziedzińca pałacowego Królikarni. Możemy tutaj podziwiać twarze: Mikołaja Reja, Jarosława Dąbrowskiego, Heleny Modrzejewskiej, Klemensa Janickiego, Elizy Orzeszkowej, Stanisława Staszica, Hugona Kołłątaja, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego oraz Jana Kochanowskiego. Nie jest to zbiór zbiór wszystkich "głów". Pozostałe stanowią część zbiorów Zamku Wawelskiego. 

"Dusza odrywająca się od ciała", Xawery Dunikowski, 1918 r.  
W parku możemy podziwiać również inne dzieło tego samego autora, powstałe w Paryżu w 1918 roku - "Dusza z ciała wyleciała". Ta niezwykle refleksyjna rzeźba przedstawia ogromnej postury mężczyznę całowanego w czoło przez niezwykle drobną kobietę. Ten kontrast nadaje rzeźbie niesamowitej magii, a chwilami ma się wrażnie, jakby ciała kochanków się przenikały. Choć przyprowadzanie do parku czworonogich przyjaciół nie jest mile widziane, to park posiada swojego psiego stróża znajdującego się tuż u stóp budynku Królikarni. Mowa tutaj o wykonanej z marmuru w 1887 rzeźbie psa, autorstwa Edouarda-Leona Perraulta. 


"Pies" Edouard-Leon Perrault, 1887 r.

Nieco dalej znajduje się rzeźba Olgierda Truszyńskiego, powstała 1960 roku - "Leżący"  

Istnieje również seria rzeźb plenerowych w postaci głów innych znanych postaci... 


                    ...... a w śród nich głowa Władysława Jagiełły autorstwa Stanisława Kazimietrza Ostrowskiego. 
"Dusza odrywająca się od ciała" nie jest jedynym przejawem romantyzmu w mokotowskim Parku Rzeźby. Podobny, choć już nie tak urokliwy obraz, możemy podziwiać oglądając rzeźbę "Pocałunek", której autorką jest Maria Papa-Rostkowska. Jest to przejaw bardziej współczesnego rzeźbiarstwa, gdyż rzeźba powstała 1985 roku. 

"Pocałunek", Maria Papa-Rostkowska, 1985 r. 


Zobacz także: KRÓLIKARNIA, MUZEUM RZEŹBY IM. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO, POMNIK WALK O KRÓLIKARNIĘ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz