niedziela, 22 grudnia 2013

MOST ŚLĄSKO-DĄBROWSKI

Most Śląsko-Dąbrowski to jedno z moich ulubionych miejsc w stolicy, do których niezmiennie lubię powracać. I jednocześnie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Warszawy. 


Widok spod mostu Śląsko-Dąbrowskiego na most Świętkorzyski, Warszawa 2011Franciszek Szelągowski,
projektant mostu Ś-D
Most odbudowano w latach 1947-1949 na filarach dawnego mostu Kierebedzia wysadzonego przez Niemców we wrześniu 1944 roku. Jego otwarcie nastąpiło jednocześnie z otwarciem z Trasy W-Z i połączyło Śródmieście, Pragą, Muranów i Wolę. Autorem kocepcji był Franciszek Szelągowski - twórca około 350 projektów mostów. Jego konstrukcję wykonały warsztaty Mostowagonu w Chorzowie i Huty Zabrze. Swoją obecną nazwę most zawdzięcza województwu śląsko-dąbrowskiemu, które sfinasowało jego odbudowę ze składek tamtejszego społeczeństwa.


Most usytuowany został na sześciu przęsłach i ma łączną długość 527 metrów. Jest to most kołowo-tramwajowy, jednak w odróżnieniu od większości warszawskich torowisk, w tym przypadku tory tramwajowe są poprowadzone na jezdni dla samochodów. W latach 1992–1993 most przeszedł generalny remont. 16 czerwca 2007 roku na moście wydzielono pas dla tramwajów, na który po przebudowie w 2009 roku skierowano zarówno tramwaje, jak i autobusy, tworząc pierwszy w Warszawie wspólny pas tramwajowo-autobusowy. 4 grudnia 2010 roku na moście uruchomiono świetlne iluminacje. 

Widok na most Śląsko-Dąbrowski - iluminacja, widok na Starówkę
Fot. źródło: mazowsze.blox.pl


Panorama z widokiem na most Śląsko-Dąbrowski

Na Moście Śląsko-Dąbrowskim umieszczone są tablice upamiętniające wydarzenia na Moście Kierbedziauczestników zamachu na Kutscherę, którzy uciekając przed Niemcami skoczyli z mostu do Wisły oraz walki na przyczółku mostowym 13 i 14 września 1944 roku. 


Tablica upamiętniająca uczestników zamachu na Franza Kutscherę – Zbigniewa „Junę” Gęsickiego i Kazimierza „Sokoła” Sotta, którzy skoczyli z mostu Kierbedzia do Wisły, by uniknąć aresztowaniaA tak prezentował się most w poprzednich latach: Most Śląsko-Dąbrowski lata 50 XX wieku. Kartka pocztowa: Wyd. "Polskie Arch. Krajoznawcze" i "Światowid" Warszawa. Fot. Bukowski.


Most Śląsko-Dąbrowski lata 50 XX wieku. Kartka pocztowa: Wyd. "Polskie Arch. Krajoznawcze" i "Światowid" Warszawa. Fot. Bukowski.


Most Śląsko-Dąbrowski około 1960 roku. Kartka pocztowa: Biuro Wydawnicze "Ruch" wg fotografii T. Hermańczyk


Most Śląsko-Dąbrowski około 1970 roku. Kartka pocztowa: Biuro Wydawnicze "Ruch" wg fotografii barwnej H. Pawlak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz