Przeszukując klasyczne zabytki Warszawy czytamy głównie o Pałacu Kultury i Nauki, Łazienkach Królewskich albo o Kolumnie Zygmunta zlokalizowanej w sercu Starego Miasta. Obiekty ważne i godne opisania, dlatego z pewnością kiedyś też znajduą tutaj swoje miejsce. Ale jest jeszcze kilka innych miejsc i obiektów, spychanych jakby na drugi plan, ale swoją niepowtarzalnością i historią zasługują one na znalezienie się wśród "warszawskich klasyków". Mówiąc to, mam na myśli między innymi Wiadukt Markiewicza, o którym symbolicznie wspominałam już przy okazji wpisu na temat ulicy Karowej i okolic. Jako że oba obiekty znajdują się tuż obok siebie jest on bardzo dobrym punktem spacerowym numer dwa w tamtych okolicach.
Wiadukt w latach 1900-1915 źródło: www.fotopolska.eu |
W roku 1902 projekt wysłano do zatwierdzenia władzom ministerialnym w Petersburgu. W roku 1904 powstała niezrealizowana osatetcznie propozycja oblicowania wiaduktu kamienną okładziną, która miała zastępować tynk. Celem tej niedoszłej idei było nadanie wiaduktuwi monumentalności. Na kartuszu, po zewnętrznej stronie południowej balustrady, znajduje się dość zagadkowa data z 1905 roku. Przyjmuje się jednak, iż wiązała się ona ściśle z ostetcznem ukończeniem umieszczonych na wiadukcie rzeźb.
Wiadukt w roku 1945, stan po II wojnie światowej źródło: fotopolska.eu |
Dzisiaj skupmy się jednak na architektonicznej oprawie samego wiaduktu.
Kompozycja rzeźb Jana Woydygi |
W latach 2006-2007 wiadukt przeszedł generalny remont. Przywrócono mu kamienny bruk, a na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono latarnie, zawieszone na ozdobtnych wysięgnikach, które w latach 40. ubiegłego wieuku zostały usunięte, jako przejaw burżuazyjnego gustu.
Obecnie, pod wiaduktem, znajduje się galeria sztuki. Powyżej widoczny jest wczesnomodernistyczny budynek Polskiego Towarzystwa Higienicznego, którego jednym z założycieli był lekarz i higienista - Stanisław Markiewicz - stąd też pochodzi nazwa wiaduktu.
Decyzją z dnia 1 licpa 1965 roku Miejskiego Konserwatora Zabytków wiadukt ten został wpisany do rejestru zabytków pod nr 681.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz