Po warszawskim Mokotowie już raz mieliśmy okazję spacerować na tym blogu. Było to przy okazji wpisu o Królikarni - jednego z miejsc do których mam osobisty sentyment. Ale wystarczy przemieścić się dosłownika kilka przystanków dalej w kierunku Centrum, i po tej samej stronie ulicy, nadal przy Puławskiej, jest kolejne, równie ciekawe miejsce, o całkiem podobnym klimacie. Też mamy tam bowiem pałacyk i otaczający go park. O parku napiszę coś więcej wkrótce, tymczasem dzisiaj wybierzmy się na zwiedzanie Pałacu Szustra, czyli kolejnej perły mokotowskiej architektury.
Pałac Szustra, zwany także Pałacykiem Lubomirskich, mieści się dokładnie przy ulicy Morskie Oko 2 (niegdyś Puławska 55/57). W odniesieniu historycznym nie nalezy mylić go z Pałacem Lubomirskich, zlokalizowanym w zupełnie innym miejscu stolicy, do którego z pewnością kiedyś jeszcze powrócimy.
W Pałacu Szustra mieści się obecnie siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Przechadzając się wokół pałacu da się czasem usłyszeć delikatne dźwięki skrzypiec, wiolonczeli albo fortepianu.
A jak to się zaczęło?
W Pałacu Szustra mieści się obecnie siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Przechadzając się wokół pałacu da się czasem usłyszeć delikatne dźwięki skrzypiec, wiolonczeli albo fortepianu.
A jak to się zaczęło?
Rozeta i szczyt elewacji zachdoniej pałacu |
Fragment drzwi wejściowych od strony wschodniej |
Pałac powstał w latach 1772-1774 z inicjatywy księżnej Izabeli z Czartorwyskich Lubomirskiej i Stanisława Lubomirskiego na miejscu zniszczonego dworu kupca Burbacha, wówczas usytuowanego w obrębie warszawskiej wsi Mąkotów. Zaprojektowany został przez wybitnego architekta Efraima Schroegera. Następnie do prac włączył się Szymon Bogumił Zug, który zaprojektował tereny ogrodowe, zaś w 1776 roku przebudował również pałac, a konkretnie jego wschodnią elewację, nadając jej niespotykany asymetryczny układ, który zachował się do dziś.
Fragment budynku od strony południowej |
W każdym pokoju dziwić się sto razy
Trzeba; czy to kształt, czy zważysz wyraz,
Czyli też meblów kosztownych wybory,
Sztukatorskiego czyli dłuta wzory,
Czyli misternie złocone podwoje,
Rzekniesz: to samej Junony pokoje
Pałac w roku 1863, fot. fotopolska.eu |
Lata 1946-1947, Ruiny pałacu Szustra, fot. fotopolska.eu |
Lata 1963-1969, fot. fotopolska.eu |
Z Pałacem Szustra wiąże się jeszcze kilka innych obiektów, usytuowanych w jego otoczeniu i powiązanych z nim historycznie. Mowa tutaj m.in., o parku Morskie Oko oraz Mauzoleum Szustrów. wpisy na ich temat już wkrótce!
Elewacja północna pałacu wraz z podjazdem |
Elewacja wschodnia wraz z tarasem |
Schodki prowadzące na taras |
Zobacz także: KRÓLIKARNIA, DOM POD SKARBEUSZAMI, CZYLI WILLA MALINOWSKICH, POMNIK ŻOŁNIERZY "BASZTY" PRZY DWORKOWEJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz