Nazywany również „Pomnikiem rozstrzelanych powstańców”, usytuowany jest przy Dworkowej - małej uliczce odbiegającej od Puławskiej - w bliskim sąsiedztwie Stawu Morskie Oko. Upamiętnia blisko 140 warszawskich powstańców, którzy właśnie w tym miejscu, w 1944 roku, trafili wprost w ręce niemieckiej żandarmerii...
Pomnik żołnierzy pułku "Baszty" przy Dworkowej, 2015 r. |
Zlokalizowany na Mokotowie pomnik żołnierzy "Baszty" ma formę obelisku o wysokości około 6 metrów. Składa się z betonowej podstawy w kształcie nieregularnego prostokąta oraz trzech wież o prostokątnej podstawie, zwężających się ku górze, tak zwanych pylonów, zwieńczonych sześciokątną płytą. Wieże przyozdabiają dodatkowo: odznaka pułku "Baszta", powstańcza kotwica oraz krzyż Virtuti Militari. Projektantem pomnika był Eugeniusz Ajewski. Wykonawcą zaś była Żerańska Fabryka Elementów Betoniarskich „Faelbet”.
![]() |
Pomnik żołnierzy "Baszty", ulica Dworkowa, 1988 r. Fot. pobrane stąd. |
Łącznie Niemcy wzięli do niewoli i rozstrzelali wówczas około 140 powstańców. Wśród nich znalazły się co najmniej cztery kobiety, ale tylko nazwiska pięciu ofiar udało się ustalić. Ocalało zaledwie 40 osób. W większości były to kobiety, choć tutaj o ocaleniu ciężko powiedzieć. Zostały one bowiem wywiezione do obozu koncentracyjnego Stutthof.
![]() |
Jeden z żołnierzy AK, schwytany przy Dworkowej. Fot. pobrane stąd. |
Na upamiętnienie tego wydarzenia od pobliskiego włazu kanałowego do pomnika prowadzą, namalowane białą farbą ślady stóp. Symboliczny właz umieszczono również na środku podstawy samego pomnika.
Pomnik żołnierzy pułku "Baszty" przy Dworkowej, 2015 r. |
Na pomniku umieszczona jest tablica z wypisaną inskrypcją:
Pamięci żołnierzy AK – powstańców Mokotowa pomordowanych przez hitlerowców już po kapitulacji 27 IX 1944.
Towarzysze Broni Pułku „Baszta”.
Sceny nawiązujące do egzekucji przy ulicy Dworkowej oraz tragiczny przebieg ewakuacji Mokotowa, zostały ukazane w filmie Andrzeja Wajdy „Kanał”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz