piątek, 7 listopada 2014

MURAL PRZY ZĄBKOWSKIEJ 3

Ten liczący sobie już prawie dziesięć lat mural powstał na fasadzie kamienicy przy ulicy Ząbkowskiej 3 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ. 


Mural przy Ząbkowskiej 3, widok od ulicy Targowej

Mural został odsłonięty 28 października 2005 roku. Jego autorami jest dwójka praskich artystów i studentów Akademii Sztuk Pięknych: Anna Marciniak oraz Michał Frydrych, którzy swoją pracownię mają przy ulicy Brzeskiej. Sam projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnicy Praga Północ.

Przedstawia on nic innego jak właśnie fragment tamtejszej Starej Pragi widziany oczami artystów. Można na nim odnaleźć kilka luźno powiązanych ze sobą elementów: karmiącą gołębia kobietę, parę siedzącą w barze, a także psy i koty na smyczy. Kompozycję muralu zamyka natomiast, namalowana błękitną farbą, panorama praskiego brzegu Wisły.

Pojawiające się na muralu napisy: "Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy", "A czy koty" nawiązują do prsakich klimatów, czyli wałęsających się po ulicach bezpańskiech kotów i wyprowadzanych na pobliskie, nieliczne trawniczki psów. Biorąc pod uwagę całokształt, Praga jawi się tutaj jako dzielnica zdominowana przez starsze pokolenie. 

Stanowiące jeden ciąg pracy elementy możemy odnaleźć również w bramach pobliskich kamienic przy Ząbkowskiej, gdzie pojawiają się pojedyncze szablony z wizerunkami zwierząt: kotów, psów czy gołębi. 

A tak o swoim projekcie mówił Michał Frydrych: Charakterystyczną cechą projektu jest odwrócenie perspektywy miasta. Zdecydowana większość przedstawień konturu miasta patrzy z Pragi na drugi brzeg Wisły. My obróciliśmy się plecami do Pałacu Kultury, by patrzeć na Ogród Zoologiczny, Kościół św. Floriana, kwartał starej Pragi, Port Praski, Most Świętokrzyski. Zupełnie inny widok. To samo, lecz inne miasto. W muralu występuje kontur Warszawy - inny niż ten, do oglądania którego przyzwyczailiśmy się na widokówkach z Warszawy. Jest to prawdopodobnie pierwsze przedstawienie w przestrzeni publicznej konturu praskiego brzegu.A na koniec jeszcze mała ciekawostka. Dokładnie na tej samej ścianie budynku, pięć lat później, bo w 2010 roku nad praskim muralem pojawiła się wlepka "Świętego Sebastiana". Jej autorką jest street art'owa artystka mieszkająca na stałe w Paryżu, Jolanta Kudela. 

Praca powstała w ramach projektu Jacka Schmidta "Otwarta Pracownia Wizytująca", gdzie ośmiu zagranicznych artystów inspirowanych spotkaniem z Pragą tworzyło swoje dzieła. Wlepka została wycięta z wydruku wielkoformatowego i przyczepiona do ściany. Jest ona częścią cyklu dwunastu praskich prac, które można zobaczyć tutaj. Dziś pozostał po niej niestety jedynie ślad. Zapraszamy również na oficjalną stronę artystki.

"Św. Sebastian", wlepka, Ząbkowska 3, autor: Jolanta KudelaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz